Z "kuchyne" Molineux

Autor: Alexander Patkoló | 26.3.2011 o 14:35 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1365x

Po menšom odbočení z minulého článku sa dnes chcem vrátiť k tomu, čo ma baví. Tvrdý boj o záchranu v anglickej Premier League pokračuje a je napínavejší, než kedykoľvek predtým. Je v ňom namočených 10 - 12 tímov. Varovanie - toto je blog o Wolverhampton Wanderers, tíme známom ako Wolves či Old Gold.

12 kvalitných tímov je natlačených v priestore 8 bodov. Medzi nimi Wolves... Do konca sezóny ostáva 8 kôl a vyzerá to tak, že počet bodov, ktorý v minulosti stačil na pohodlnú záchranu, už teraz nebude stačiť ani náhodou. Pre porovnanie môžem uviesť, že po 30. kole minulej sezóny sme boli 16-sty s 28 bodmi. Teraz náme po 30. kole 32 bodov, no stačí to zatiaľ na 18-ste miesto. Povedzme si trochu o tom, čo je nového na Molineux.

Hráči a zápasy : Forma Vlkov v poslednom mesiaci graduje. Ani predtým nebola zlá a vedeli dohrýzť kohokoľvek. Dokázal Mick McCarthy počas zimného prestupového obdobia do mixu dodať nejaké nové korenie ? Dokázal, máme troch nových hráčov. 20 ročný útočník Leigh Griffiths (150 000 libier) je skôr prísľubom do budúcna, ešte musí "vyrásť" v rezerve. Avšak 22 ročný krídelník Adam Hamill (500 000) naskočil rovno do A tímu a už mohol ukázať svoju dobrú techniku.

Ten tretí z nových hráčov sa ukázal byť skutočným ternom. Volá sa Jamie O´Hara a koreniu, ktoré priniesol, sa vraví futbalová kreativita v strede poľa. Zapamätajte si to meno, je v ňom reprezentačná budúcnosť. Jamie O´Hara, 24 ročný stredopoliar, prišiel na hosťovanie z Tottenhamu. Dúfame, že po sezóne z hosťovania bude trvalý prestup, samozrejme.

Jamie O´Hara, zaním kapitán Karl Henry.jpg

Jamie je vyslovene inteligentný playmaker, teda tvorca hry. Diriguje hru, určuje tempo, rozdáva presné prihrávky, strieľa tvrdo a často i presne a nebojí sa tvrdých súbojov. Dirigent stredu poľa je presne to, čo Vlkom niekedy chýbalo. Hneď v prvom zápase v ktorom nastúpil - proti rivalom z WBA 20. februára - dal parádnou strelou gól. Zápas síce skončil 1 - 1, pretože sme opäť dostali gól v poslednej minúte (už zas)... ale Jamie si okamžite svojím výkonom získal fanúšikov. Nasledoval zápas proti Blackpoolu a O´Hara mal prsty vo všetkých 4 góloch, ktoré si Blackpool s výpraskom odniesol.

Týždeň po Blackpoole sme privítali Tottenham a Jamie samozrejme proti materskému klubu hrať nemohol. Avšak Nenad Milijaš, náš druhý kreatívny stredopoliar, ho skvele nahradil. Akoby Nenada príchod priameho konkurenta vybudil k ešte väčšej snahe a on sa chcel vytiahnuť. Bol pri všetkých 3 góloch a silný Tottenham mohol za remízu ďakovať iba slabému rozhodcovi.

Minulý víkend cestovali Vlci do vedľajšieho Birminghamu. Medzi štadiónmi Aston Villy a Wolves je len necelých 10 míľ, takže ich zápasy majú vždy zvýšenú dôležitosť miestneho derby. Záloha v zožení Jarvis-Milijaš-Henry-O´Hara-Hamill fungovala spoľahlivo a napriek tomu, že favoritom bola domáca Villa, na ihrisku dominovali Wolves. Vítazstvo 0 - 1 bolo síce tesné, avšak úplne zaslúžené. Manažér Villy Gerard Houllier si počas zápasu vyslúžil od domácich fanúšikov nielen piskot, ale aj skandovanie "You dont know what you´re doing..." a jeho hráči po ihrisku pobehovali akoby bez myšlienky, bez srdca, mysliac si, že sú "too good to go down". Ak si to budú myslieť i naďalej, tak naozaj dole pôjdu.

Slovenskí novinári zápas odbili vetičkou o prekvapivej domácej prehre Aston Villy. Slovenskí novinári, čo k vám povedať, okrem LOL ? Toho, kto sleduje anglický futbal, prehra Villy neprekvapila. Kedy sa naučíte urobiť niečo viac, než len preberať prebrané správy od TASR/SITA ? Kedy sa naučíte urobiť si vlastný názor ?

Faktor znovunájdenej kreativity nie je jediným dôvodom môjho optimizmu. Kapitán Karl Henry sa vyliečil zo zranenia a opäť sa dostal do formy. Mladý brankár Wayne Hennessey sa svojej šance pevne chopil a stal sa oporou. A obrancovia Stearman a Berra vytvorili spoľahlivú a sebaistú dvojicu. Stearman sa v tvrdých bojoch zocelil a už sa nebojíme jeho občasných kiksov.

Malá perlička - Marcus Hahnemann, naša momentálne brankárska dvojka, sa nedávno stal vôbec prvým hráčom Premier League s pilotnou licenciou :)

Reprezentáčná pozvánka, manažér, majiteľ, štadión :

Pred nieľkokými dňami sa krídelníkovi Mattovi Jarvisovi dostalo odmeny za tvrdú prácu a skvelú formu. Stal sa prvým hráčom Wolves po 20 rokoch, ktorý bol povolaný do seniorskej anglickej reprezentácie. Pre všetkých v klube to predstavuje dôkaz pokroku klubu a povzbudenie.

Matt Jarvis - Capello si konečne vyčistil okuliare a povolal ho.jpg

K optimizmu prispieva i podpora, ktorú dostáva manažér nielen od hráčov, ale i od vedenia klubu. Mick McCarthy sa o svoju pozíciu obávať nemusí ani pokiaľ by Premier League nezachránil, takže sa môže plne sústrediť na svoju prácu. To je v dnešnej dobe, keď tréner často nestihne ani zohriať stoličku, vzácnosť. Mimochodom, populárnemu Mickovi sa v klube samozrejme hovorí Boss alebo "The Gaffer" (to znamená niečo ako vedúci). Má však naviac niekoľko veselých prezývok. Fanúšikovia mu radi hovoria Merlin, pretože keď pred 4 rokmi preberal vedenie Wolves, prehlásil : "The MM stands for Mick McCarthy, not Merlin the Magician.". V druhom rade sa mu niekedy môže povedať "Big Nose" a on sa neurazí. Sám sa tak niekedy označuje. A niekedy ho neprajníci zvyknú volať "The Pope", teda Pápež, pretože "konvertoval" niekoľkých hráčov - napríklad z útočníka na ľavého obrancu.

Na záver spomeniem ešte najdôležitejšie vyjadrenie podpory a viery v schopnosť Micka a hráčov udržať Premier League - pred niekoľkými týždňami majiteľ Steve Morgan ohlásil rozšírenie Molineux. Nespravil by to, pokiaľ by o záchrane nebol prevedčený. Pán Morgan investoval do prestavby okamžite 16 miliónov libier a ďalších 24 investuje v najbližších sezónach. Kapacita sa tak v prvej fáze zvýši na vyše 31 tisíc divákov a vo výhľade 4 sezón by mohla vzrásť na cca. 50 tisíc.

Steve Morgan nie je nejaký pochybný ruský zbohatlík a nepripomína ani majiteľov slovenských klubov. Nesnaží sa o kúpu okamžitého úspechu, v našom klube presadzuje stabilný a ekonomicky udržateľný rast. Wolves i vďaka nemu nemajú žiadne dlhy. Je to poctivý anglický podnikateľ - selfmademan, ktorého majetok je odhadovaný na 350 miliónov libier. Do klubu investuje vlastné peniaze. Wolves majú šťastie, že ich majiteľom je práve on.

Steve Morgan.jpg

Do konca sezóny ostáva 8 kôl. V boji o zácranu je namočených až 12 tímov. A aj keď sú Vlci zatiaľ na zostupovej, 18-stej priečke, na Molineux idú všetci pevne za svojim cielom - stabilizovať v Premier League jeden z najtradičnejších britských klubov. Som presvedčený, že sa im to podarí. Najlepšia liga sveta pokračuje budúci víkend svojím 31 kolom a Wolves si to idú rozdať s Newcastlom :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?