Farce

Autor: Alexander Patkoló | 29.1.2011 o 20:28 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1500x

Statočne bojujúci klub anglickej Premier League, Blackpool FC dostal pokutu 25 000 libier... Nie, ich autobus sa nerútil šialenou rýchlosťou po okresnej ceste, ani neurobili niečo iné, čím by si to zaslúžili... To len na zápas proti Aston Ville postavili údajne oslabený tím. Važení, na označenie takýchto pokút môžete v Británii použiť slovo farce.

Čo sa teda stalo ? V novembrovom zápase proti Aston Ville urobil manažér "Mandaríniek" Ian Holloway 10 zmien v zostave oproti predchádzajúcemu zápasu. Samozrejme, môžeme si domyslieť, že potreboval nechať svoje najväčšie opory oddýchnuť pred pre neho dôležitejšími zápasmi s West Hamom a Wolves. Má predsa právo postaviť kohokoľvek z registrovaného kádra.

Teraz, vyše 2 mesiace po "čine", Premier League pokutovala Blackpool za postavenie údajne slabej zostavy v zápase proti Aston Ville. Dovoľte mi nazvať toto rozhodnutie byrokratov pokrytectvom.

A predsa, uznávam, že predstavenstvo Premier League prakticky nemalo inú voľbu, než Blackpool pokutovať. Túto nutnosť si spôsobili sami, minulú sezónu totiž za rovnaký "zločin" kontroverzne pokutovali Wolverhampton Wanderers. Takže nepokutovať teraz Blackpool by bolo tiež pokrytectvo, strata už raz nasadenej škaredej tváre. Musí byť nepríjemné, keď sa vlastným pričinením dostanete do situácie, že po každom z oboch možných rozhodnutí budete vyzerať ako pokrytec...

Dajme slovo "previnilcom". Ian Holloway, manažér Blackpool FC : "Nikto mi nerozpráva koho mám postaviť. Môj predseda mi to nehovorí, tak prečo by mala Premier League ? Kto do pekla sú, aby mi vraveli, že moji hráči nie sú dosť dobrí ?" Ian Holloway na protest proti udeleniu pokuty zvažuje demisiu. Nemyslím, že k vzdaniu sa funkcie manažéra pristúpi, ale chápem jeho pocity.

Karl Oyston, predseda Blackpool FC : "Podľa pravidiel Premier League musíme pred sezónou nominovať 25 hráčov a to sme urobili. Nestalo sa, že by sme postavili hráčov, ktorí neboli konkurencieschopní. Prehrali sme 2 - 3, vcelku tesne. Ak si Premier League myslí, že títo hráči nie sú dosť dobrí, aby hrali v našom mene, možno by mali náš tím vyberať miesto nás."

Je to tak, tímy musia pred sezónou nominovať 25 hráčov... ale pýtam sa načo, keď teda časť z nich nie je pre vedenie najlepšej ligy sveta dosť dobrá ? Načo má manažér k dispozícii 25 hráčov, ktorým musí platiť nemalé peniaze, keď si z nich nemôže slobodne vybrať ? Zvoliť zostavu a taktiku svojho tímu je predsa právom a zodpovednosťou iba manažéra klubu.

Každý z hráčov, ktorí sú pred sezónou nominovaní do kádra niektorého tímu Premier League, je oficiálne profesionálny futbalista. Nie sú to amatéri, oficiálnym či právnym statusom voči Premier League sa nelíši hviezdny hráč od priemerného.

Takže aktuálna pokuta Blackpoolu, i minulosezónna pokuta Wolverhamptonu, stoja len na subjektívnych pocitoch predstavenstva Premier League. Môj názor je, že subjektívny pocit orgánu moci je na pokutu trochu málo.

Uvidíme, ako vedenie Premier League zareaguje, keď niekedy v budúcnosti 10 zmien v zostave zo zápasu na zápas urobí napríklad Manchester United alebo Arsenal. Najmä Alex Ferguson vie narobiť riadny krik, keď sa mu niečo nepáči. A novinári mu venujú pozornosť, narozdiel od manažérov menších klubov. Keby som stávkoval (čo nerobím), tak by som sa ochotne stavil, že až Ferguson alebo iný manažér bohatého klubu urobí tých 10 zmien v zostave, žiadna pokuta nebude. Je ľahké dupnúť po tých menších. Uvidíme, ak raz príde k takejto situácii v bohatom klube, či Premier League zachová svoju principiálnosť.

Pýtam sa, aké sú v tomto prípade kvantitatívne normy ? Prečo Wolves za 10 zmien v zostave dostali pokutu 30 000 libier a Blackpool za rovnako 10 zmien "iba" 25 000 ? A kto a kedy určil, koľko zmien v zostave zo zápasu na zápas je povolených a koľko už je problém ?  Nikto to neurčil. Minulosezónna i tohtosezónna pokuta sú založené na subjektívnych pocitoch niekoľkých byrokratov. Jednoducho farce. Alebo po našom fraška.

 

pozn: výňatky z rozhovorov s predstaviteľmi Blackpoolu sú preložené z denníka Daily Mail.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Pán Drahoš sa do mňa zamiloval, povedal v televíznej debate Zeman

Voľby českého prezidenta vyvrcholia v piatok a v sobotu.

KOŠICE KORZÁR

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.


Už ste čítali?