Z "kuchyne" Molineux

Autor: Alexander Patkoló | 26.3.2011 o 14:35 | Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1332x

Po menšom odbočení z minulého článku sa dnes chcem vrátiť k tomu, čo ma baví. Tvrdý boj o záchranu v anglickej Premier League pokračuje a je napínavejší, než kedykoľvek predtým. Je v ňom namočených 10 - 12 tímov. Varovanie - toto je blog o Wolverhampton Wanderers, tíme známom ako Wolves či Old Gold.

12 kvalitných tímov je natlačených v priestore 8 bodov. Medzi nimi Wolves... Do konca sezóny ostáva 8 kôl a vyzerá to tak, že počet bodov, ktorý v minulosti stačil na pohodlnú záchranu, už teraz nebude stačiť ani náhodou. Pre porovnanie môžem uviesť, že po 30. kole minulej sezóny sme boli 16-sty s 28 bodmi. Teraz náme po 30. kole 32 bodov, no stačí to zatiaľ na 18-ste miesto. Povedzme si trochu o tom, čo je nového na Molineux.

Hráči a zápasy : Forma Vlkov v poslednom mesiaci graduje. Ani predtým nebola zlá a vedeli dohrýzť kohokoľvek. Dokázal Mick McCarthy počas zimného prestupového obdobia do mixu dodať nejaké nové korenie ? Dokázal, máme troch nových hráčov. 20 ročný útočník Leigh Griffiths (150 000 libier) je skôr prísľubom do budúcna, ešte musí "vyrásť" v rezerve. Avšak 22 ročný krídelník Adam Hamill (500 000) naskočil rovno do A tímu a už mohol ukázať svoju dobrú techniku.

Ten tretí z nových hráčov sa ukázal byť skutočným ternom. Volá sa Jamie O´Hara a koreniu, ktoré priniesol, sa vraví futbalová kreativita v strede poľa. Zapamätajte si to meno, je v ňom reprezentačná budúcnosť. Jamie O´Hara, 24 ročný stredopoliar, prišiel na hosťovanie z Tottenhamu. Dúfame, že po sezóne z hosťovania bude trvalý prestup, samozrejme.

Jamie O´Hara, zaním kapitán Karl Henry.jpg

Jamie je vyslovene inteligentný playmaker, teda tvorca hry. Diriguje hru, určuje tempo, rozdáva presné prihrávky, strieľa tvrdo a často i presne a nebojí sa tvrdých súbojov. Dirigent stredu poľa je presne to, čo Vlkom niekedy chýbalo. Hneď v prvom zápase v ktorom nastúpil - proti rivalom z WBA 20. februára - dal parádnou strelou gól. Zápas síce skončil 1 - 1, pretože sme opäť dostali gól v poslednej minúte (už zas)... ale Jamie si okamžite svojím výkonom získal fanúšikov. Nasledoval zápas proti Blackpoolu a O´Hara mal prsty vo všetkých 4 góloch, ktoré si Blackpool s výpraskom odniesol.

Týždeň po Blackpoole sme privítali Tottenham a Jamie samozrejme proti materskému klubu hrať nemohol. Avšak Nenad Milijaš, náš druhý kreatívny stredopoliar, ho skvele nahradil. Akoby Nenada príchod priameho konkurenta vybudil k ešte väčšej snahe a on sa chcel vytiahnuť. Bol pri všetkých 3 góloch a silný Tottenham mohol za remízu ďakovať iba slabému rozhodcovi.

Minulý víkend cestovali Vlci do vedľajšieho Birminghamu. Medzi štadiónmi Aston Villy a Wolves je len necelých 10 míľ, takže ich zápasy majú vždy zvýšenú dôležitosť miestneho derby. Záloha v zožení Jarvis-Milijaš-Henry-O´Hara-Hamill fungovala spoľahlivo a napriek tomu, že favoritom bola domáca Villa, na ihrisku dominovali Wolves. Vítazstvo 0 - 1 bolo síce tesné, avšak úplne zaslúžené. Manažér Villy Gerard Houllier si počas zápasu vyslúžil od domácich fanúšikov nielen piskot, ale aj skandovanie "You dont know what you´re doing..." a jeho hráči po ihrisku pobehovali akoby bez myšlienky, bez srdca, mysliac si, že sú "too good to go down". Ak si to budú myslieť i naďalej, tak naozaj dole pôjdu.

Slovenskí novinári zápas odbili vetičkou o prekvapivej domácej prehre Aston Villy. Slovenskí novinári, čo k vám povedať, okrem LOL ? Toho, kto sleduje anglický futbal, prehra Villy neprekvapila. Kedy sa naučíte urobiť niečo viac, než len preberať prebrané správy od TASR/SITA ? Kedy sa naučíte urobiť si vlastný názor ?

Faktor znovunájdenej kreativity nie je jediným dôvodom môjho optimizmu. Kapitán Karl Henry sa vyliečil zo zranenia a opäť sa dostal do formy. Mladý brankár Wayne Hennessey sa svojej šance pevne chopil a stal sa oporou. A obrancovia Stearman a Berra vytvorili spoľahlivú a sebaistú dvojicu. Stearman sa v tvrdých bojoch zocelil a už sa nebojíme jeho občasných kiksov.

Malá perlička - Marcus Hahnemann, naša momentálne brankárska dvojka, sa nedávno stal vôbec prvým hráčom Premier League s pilotnou licenciou :)

Reprezentáčná pozvánka, manažér, majiteľ, štadión :

Pred nieľkokými dňami sa krídelníkovi Mattovi Jarvisovi dostalo odmeny za tvrdú prácu a skvelú formu. Stal sa prvým hráčom Wolves po 20 rokoch, ktorý bol povolaný do seniorskej anglickej reprezentácie. Pre všetkých v klube to predstavuje dôkaz pokroku klubu a povzbudenie.

Matt Jarvis - Capello si konečne vyčistil okuliare a povolal ho.jpg

K optimizmu prispieva i podpora, ktorú dostáva manažér nielen od hráčov, ale i od vedenia klubu. Mick McCarthy sa o svoju pozíciu obávať nemusí ani pokiaľ by Premier League nezachránil, takže sa môže plne sústrediť na svoju prácu. To je v dnešnej dobe, keď tréner často nestihne ani zohriať stoličku, vzácnosť. Mimochodom, populárnemu Mickovi sa v klube samozrejme hovorí Boss alebo "The Gaffer" (to znamená niečo ako vedúci). Má však naviac niekoľko veselých prezývok. Fanúšikovia mu radi hovoria Merlin, pretože keď pred 4 rokmi preberal vedenie Wolves, prehlásil : "The MM stands for Mick McCarthy, not Merlin the Magician.". V druhom rade sa mu niekedy môže povedať "Big Nose" a on sa neurazí. Sám sa tak niekedy označuje. A niekedy ho neprajníci zvyknú volať "The Pope", teda Pápež, pretože "konvertoval" niekoľkých hráčov - napríklad z útočníka na ľavého obrancu.

Na záver spomeniem ešte najdôležitejšie vyjadrenie podpory a viery v schopnosť Micka a hráčov udržať Premier League - pred niekoľkými týždňami majiteľ Steve Morgan ohlásil rozšírenie Molineux. Nespravil by to, pokiaľ by o záchrane nebol prevedčený. Pán Morgan investoval do prestavby okamžite 16 miliónov libier a ďalších 24 investuje v najbližších sezónach. Kapacita sa tak v prvej fáze zvýši na vyše 31 tisíc divákov a vo výhľade 4 sezón by mohla vzrásť na cca. 50 tisíc.

Steve Morgan nie je nejaký pochybný ruský zbohatlík a nepripomína ani majiteľov slovenských klubov. Nesnaží sa o kúpu okamžitého úspechu, v našom klube presadzuje stabilný a ekonomicky udržateľný rast. Wolves i vďaka nemu nemajú žiadne dlhy. Je to poctivý anglický podnikateľ - selfmademan, ktorého majetok je odhadovaný na 350 miliónov libier. Do klubu investuje vlastné peniaze. Wolves majú šťastie, že ich majiteľom je práve on.

Steve Morgan.jpg

Do konca sezóny ostáva 8 kôl. V boji o zácranu je namočených až 12 tímov. A aj keď sú Vlci zatiaľ na zostupovej, 18-stej priečke, na Molineux idú všetci pevne za svojim cielom - stabilizovať v Premier League jeden z najtradičnejších britských klubov. Som presvedčený, že sa im to podarí. Najlepšia liga sveta pokračuje budúci víkend svojím 31 kolom a Wolves si to idú rozdať s Newcastlom :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?